| Part Number | SMCJ24A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 137430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ24A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ24A-E3 57T |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 24 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Peak Pulse Current | 38.6 A |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9 V |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ24A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 600W 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for SMBJ16D-M3 H.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 58V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ58CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 8.5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ8.5A-E3 61.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS3V3P1UP,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ28CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15CA-E3 5A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 400W 2-Pin DO-222AA T R Download PDF datasheet for SMM4F6.0A-TR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 28V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ28A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CAHE3 61.pdf |